Kaple ve Vysoké

Zveřejněno: 28. 9. 2007

Kaple Nejsvětější Trojice ve Vysoké

K postavení kaple v roce 1782 dal obci podnět a příspěvek Carl Schubert, děd slavného rakouského hudebního skladatele Franze Schuberta, jehož otec se v obci Vysoká narodil a do odchodu do Vídně zde žil.

V letech 1948 – 1989 byla kaple zcela zdevastována a vedle byl postaven kravín, který až do roku 1997 jako vyhořelá zřícenina hyzdil okolí.

S opravou kaple započala za podpory vlády ČR a krajanů z Německy a Rakouska občanská aktivita ve složení paní Marta Böhm-Schubert a rodiny pánů Bierenta, Bíny, Jablončíka, Reichla, Straky a Winklera. Jelikož dobudování areálu k 200. výročí narození skladatele Franze Schuberta bylo z finančních důvodů ohroženo, byla v roce 1996 založena česko- rakouská nadace Památník Franze Schuberta Vysoká. Ta získala od města Vídně sponzorský dar, který umožnil akci dokončit.

V současné době údržbu kaple zajišťuje obec Malá Morava a je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek. V kapli je umístěno i muzeum Franze Schuberta a jeho rodu, jehož kořeny jsou v tomto krásném moravském kraji.

Jste zde: Úvod > Dokumenty > Kaple ve Vysoké