Z historie rodu Schubertů ve Vysoké (Neudorfu)

Zveřejněno: 28. 9. 2007

31. ledna 2008 uplyne 111 let od narození legendárního hudebního skladatele Franze Schuberta. Patrně málokdo ví, že rod Schubertů pocházel z Neudorfu ( nyní místní část Vysoká, která je součástí obce Malá Morava). Právě tady, uprostřed romantických lesů a příkrých horských cest v blízkosti Králického Sněžníku, byl skladatelů praděd domkářem. Děd Franze Schuberta hájil svého času sedláky a zúčastnil se nepokojů proti vrchnosti z dnešní Branné. Měl už malý venkovský statek a ani skromné výnosy z kamenitých polí mu nezabránily, aby projevil větší zbožnost než bývalo v kraji zvykem. V roce 1780 nechal postavit na vlastní náklady sousoší Krista na Olivetské hoře, které se dodnes zvedá na kopci mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi. Ve Vysoké se také narodil František Theodor Florián Schubert, otec hudebního skladatele.

František Schubert byl sedmým dítětem ze třinácti sourozenců a také ne jediným, kterého poslal sedlák ze zapadlé vsi na studia. Absolvoval gymnázium v Brně a pokračoval v kantorské průpravě ve Vídni. Tam se zamiloval do tehdy devětadvacetileté Marie Alžběty Vietzové ze Zuckmantelu, dnes Zlatých Hor. Alžběta přišla do Vídně na službu jako kuchařka, protože válečné nepokoje v Zuckmantelu neslibovaly klidný život. Její sňatek s Františkem Schubertem provázel spěch. Byla už v sedmém měsíci těhotenství a brala si ženicha, který si naoko přidal tři roky, aby působil u oltáře méně mladě. Bylo mu pouze dvaadvacet let.

Manželé Schubertovi žili ve stísněném bytě v Lichtentalu, na předměstí Vídně a jeho rodina rostla doslova s kalendáře, Franz Peter Schubert byl dvanáctým dítětem. Drobný Franz prokázal hudební talent a dostal se do sboru zpěváčků císařské hudební kaple a také k Salierimu, kontroverznímu vrstevníku Mozarta. Atmosféra tohoto prostředí mu definitivně určila životní osud: propadal z matematiky, ale dokončoval symfonii. Psal lehce a v krátkém, nemocí ukončeném životě nestačil přijet do kraje, kde je dodnes ve vzduchu melancholie smíchaná s líbezností hor. Schubert možná toto klima podvědomě vnímal, protože sám byl z noha důvodů citově exaltovaný. Jeho malý vzrůst a charakteristická podsaditost mu nepřinesla přízeň ženského světa, po kterém v císařské Vídni i na Slovensku toužil. Komponoval v představě určitého cíle a dokázal ho vyvolat v křehké magičnosti písní a klavírních skladeb.

Zemřel po velmi krátkém, nepříliš šťastném, ale na hudbu plodném životě r. 1828 u svého bratra ve Wiedenu ve věku nedožitých 32 let. Rodinný dům jeho otce byl neuváženě zbourán spolu s dalšími 31 domy v obci Vysoká v roce 1960.

Informace čerpány z publikace Kulturní život Šumperka, prosinec 1996

Jste zde: Úvod > Dokumenty > Z historie rodu Schubertů ve Vysoké (Neudorfu)